Zložky potravy


BIELKOVINY
Bielkoviny sú bezpodmienečne potrebné pre stavbu tela, a preto sa musia organizmu dodávať v dostatočnej miere. Ale priveľké množstvo – podľa názoru niektorých expertov – môže byť pre organizmus škodlivé. Živočíšne bielkoviny sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch, syroch, rybách, mäse, vajciach a podobne, rastlinné bielkoviny sú obsiahnuté v strukovinách, orechoch, obilí, obilných výrobkoch. Priemerná spotreba bielkovín pre dospelých je 0,8 g na 1 kg telesnej hmotnosti. 1 g bielkovín sú asi 4 kcal. Pri nedostatku bielkovín sa môžu vyskytnúť funkčné poruchy. Ale nemusíme sa obávať, pri našom dnešnom spôsobe stravovania nám takýto nedostatok nehrozí. Práve naopak, väčšina z nás prijíma bielkovín viac ako dosť.
VITAMÍNY
Vitamíny slúžia nášmu telu ako regulačné látky, ktoré potrebujeme na látkovú výmenu. Majú mimoriadny význam pre rast, zrak, príjem minerálnych látok do kostného tkaniva a hrajú významnú úlohu v imunitnom systéme. Vitamíny sa prijímajú v potrave. Rozlišujeme vitamíny rozpustné vo vode a rozpustné v tukoch. Z tých prvých sú to vitamíny: B1, B2, B6, B12, niacín, biotín, kyselina pantoteonová, kyselina folová, z tých druhých sú to vitamíny: A, D, E a K. Vo vode rozpustné vitamíny sa rýchlo ničia, ako napr. vitamín C, vplyvom vzduchu, svetla a tepla. Preto by sa ovocie a zelenina nemali dlho skladovať, len krátko umyť, jesť hlavne v surovom stave a v prípade potreby len krátko povariť v malom množstve vody. Vitamíny rozpustné v tukoch sa môžu v organizme viazať len v spojení s tukmi. Sú veľmi citlivé na svetlo. Správne zostavené denné jedlo pokrýva dennú potrebu vitamínov. Vo vode rozpustné vitamíny sa nachádzajú v ovocí, zelenine, obilí, celozrnných produktoch, strukovinách, v mlieku a v syroch, ale i v mäse a v rybách. V tukoch rozpustený vitamín E je obsiahnutý hlavne v rastlinných olejoch.


  Dieta - chudnutie

Novinky, trailery, recenzie Filmy sťahuj . Potrebujete si požičať? ponúkame Vám informácie a nebankové Pôžičky . Zoznam slovenských úradov a všetky informácie čo potrebujete Daňový úrad , Úrad práce , Katastrálny úrad , Živnostenský úrad a ďalšie len u nás všetky naraz. Využite štátnu pomoc Fondy dotácie SR . Základné informáciena portále Banka online . Zoznam všetkých zľavových portálov a všetky Zľavy dňa len u nás. Inzerujte s predávajte v našej Inzercia zdarma . Výhody a vstupné bonusy pre internetové stávkove kancelárie . Zahrajte si online v kasíne Online Poker . Vytvorte si Vlastný kalendár . Pracovné ponuky na prácu v práca v zahraničí . Potrebuejte si požičať rýchlo bez dokladovania o príjme SMS pôžička . Dovolenkujte s nami pri mori dovolenka 2013 . Hľadáte voľné pracovné miesta využite pracovné ponuky.

ryby

Ryby

Pečený kapor na francúzsky spôsob, Pečené plnené pstruhy, Ostrieže s cesnakom.

... viac

Šaláty

Ľadový šalát s paradajkami a hroznom, Miešaný šalát z grilovanej zeleniny.

... viac

Polievky

Bryndzová polievka - Demikát, Cesnaková polievka so zemiakmi.

... viac